Irányított Aerob Humuszkomposztálás
Szolgáltatásunk az irányított aerob humuszkomposztálás protokoll szerinti komposztálás technológia bevezetése állattartó és növénytermesztő gazdaságokba, komposzttelepre, önkormányzatok városgazdálkodásába. Kiképezzük a személyzetet, összeállítjuk a legjobb receptúrát, beszerezzük a gépeket, berendezéseket, elvégezzük az engedélyeztetést és utókövetjük a gyakorlati komposztálást.
Ezt a komposztálási módszert Ausztria és Svájc tiroli területein gazdálkodó Erhardt Lübke és Ehrenfried Pfeiffer fejlesztették ki az 1920-as évektől kezdődően, majd Urs Hildebrandt, az Urs Landmanagement vezetője tette Európa és világszerte elfogadottá és a legsikeresebb komposztálási módszerévé. A módszert használják a svájci és osztrák szabadföldi komposztálás (Feldrand Kompostierung) során, így napjainkban Ausztriában több mint 350 kis,- és közepes gazdaság!
A Kontrollált Aerob Humuszkomposztálás egy olyan komposztálási protokoll, amely pontosan irányított folyamatok mellett hoz létre meghatározott minőségű komposztot. Az irányított folyamatok:
-
CO2 tartalom;
-
Hőmérséklet;
-
Nedvesség tartalom;
-
Nitrit, nitrát, ammónium, hidrogén-szulfid szint, pH;
-
Időjárási hatások védelme: szél, csapadék, UV.
Az eljárás az aerob, oxidatív lebomlásra-felépülésre alapoz, amelyet aktív és rendszeres forgatással érünk el. Ez történhet kézzel vagy egy erre gyártott, traktor meghajtású komposztforgató géppel. A forgatás célja a biomassza homogenizálása, nedvesítése és keverése.
A komposzt alapanyagainak helyes kiválasztása biztosítja a 1:25-35-ös N:C arányt.
A receptúra összetevői:
-
Állati szerves trágya: 0-50%
-
Fű, kaszálék, frissen vágott növényi hulladék: 20-60%;
-
Faapríték, szalma: 20-40%;
-
Agyag, sárga föld: 5%;
-
Korábbi komposzt, föld: 5%.
Jó komposztot csak jó alapanyagokból kell készíteni. Gondoljunk úgy az alapanyagokra, mint azoknak a mikróbáknak az élelmére, akik a komposztálást valójában végzik.
A humuszkomposztnak nem a magas tápanyag a célja, hanem a maximális mikrobiológia mennyiség és változatosság!
Az irányított komposztálási folyamat elősegíti azon aeorob baktériumok és gombák gyors felszaporodását, melyeket a természet azért tervezett meg, hogy gyógyítsa a talajokat és megőrizze azok természetes szén, nitrogén és más anyagainak körforgását. Ez azt is jelenti, hogy a kész komposzt átesik egy teljes méregtelenedési és érési folyamaton, valamint a lehető legértékesebb, legjobb minőségű humusz keletkezik. Használatával helyreállítható a föld egészsége és termékenysége, és a mezőgazdaság valóban talajmegújítóvá válhat.
A komposztálási módszer három lényege, hogy
1) a komposztot folyamatos oxidatív lebomlásban, majd felépülésben tartjuk a forgatással,
2) thermofázisokon visszük keresztül,
3) többféle biomassza alapanyagot és agyagot viszünk be a komposzt prizmába.
Ezek a lényegi tulajdonságok biztosítják a:
-
patogén mentességet;
-
mikrobiológia mennyiségi és minőségi változatosságot;
-
tápanyagok rövid szénláncú, friss humusszá történő felépülését.
A teljes komposztálódási időtartam 8-10 hét, amely a következő szakaszokból áll:
-
1-2. hét: intenzív thermofil szakasz, intenzív lebomlás;
-
3-5. hét: mezofil szakasz, fokozatos lehűlés;
-
5-8. hét: felépülés szakasza, fokozatos érés.
A folyamat során három tevékenységet végzünk:
-
Mérünk
-
Forgatunk
-
Nedvesítünk
A prizmát TopTex200-as takarófóliával (olyan, mint a zöld bálatakaró fólia, csak vastagabb, sűrűbb) borítjuk le, hogy megvédjük az időjárási befolyásoktól (szél, eső, UV).
A kész komposzt egy meghatározott minőség ellenőrzési vizsgálati soron esik át:
-
Lübke-féle Mini Labor: nitrit, nitrát, ammónium, pH, hidrogén-szulfid, EC
-
Mikroszkópos mikrobiológiai vizsgálat
-
7 napos zsázsa-teszt
Az eredmény egy finom, gombás illatú, morzsalékos, barnás-fekete anyag, ami hemzseg a jótékony mikróbáktól.
Kijuttatási mennyisége 3-5 tonna/ha.


Komposztmester képzés
A komposztmester képzésünket speciálisan azokra a partnerekre fejlesztettük, akik a gépesített irányított aerob humuszkomposztálás módszerét kívánják bevezetni.
Az együttműködés egy intenzív 3-4 hónapos folyamat, amelynek eredményeképp a partner képes önállóan magas minőségű humuszkomposztot előállítani. Az együttműködés röviden összefoglalva a következő lépésekből áll:
1. Felmérjük a rendelkezésre álló biomasszák típusait, a mennyiségeket, forrásokat, érkezési (gyűjtési) gyakoriságot és a feldolgozottság mértékét.
2. Megállapítjuk a receptúrát.
3. Felmérjük a jelenlegi gépparkot. Figyelembe véve a biomassza áram jellemzőit, javaslatot teszünk a szükséges gépi infrastruktúra beszerzésére. Ide tartozik az erőgép, komposztforgató, faaprító, gyűjtős fűkasza, toptex fólia, rosta, különböző kanalak (pl. homlokrakodó, vagy trágyavilla) és a kijuttatás eszközei.
4. Közösen megkeressük az alkalmas helyszínt!
5. Szükség esetén megszerezzük az engedélyeket.
6. Üzembe helyezzük a gépparkot, oktatjuk a személyzetet.
7. Közösen felépítjük az első prizmát, majd a teljes, 8 hetes folyamatot végigkövetjük. Heti rendszerességgel személyes konzultációt tartunk, illetve napi kapcsolatot tartunk telefonon, interneten. Visszajelzést adunk a szükséges beavatkozásokról. Közösen végezzük el a napi és a heti méréseket.
8. A kész humuszkomposzt jelenti a képzés végét.