Tanácsadás
Átállás a szintetikus gazdálkodásról a biológiai alapokra
Alapvető szolgáltatásunk a gazdák segítése abban, hogy a műtrágyára, vegyi gyomirtókra és kémiai növényvédő szerekre alapozott gazdálkodásukat át tudjanak állítani olyan biológiai alapú, biotechnológiákat használó gazdálkodásra, amely megállítja a termőtalaj pusztulását és elősegíti a humuszképződést.
Együttműködés a gazdákkal
A gazdákkal legtöbbször egy 3-4 órás bemutatkozó beszélgetést folytatunk, amiben megismertetjük a biológiai alapú gazdálkodást. Ezt követően történik az adott gazdaság felmérése abból a célból, hogy javaslatot tudjunk adni a Talaj Humusz Menedzsment és az Állatjólét módszer integrálására a jelenlegi gazdálkodásba.
Felmérés
A gazdával átbeszéljük a gazdaság körülményeit, hogy vetésforgónként tudjunk javaslatot tenni:
-
vetésforgó
-
talajművelési szokások
-
tápanyagpótlás: mit, mikor, mennyit
-
gyomirtás, gyomkezelés, milyen a jellemző gyomflóra
-
növényvédelem: baktériumok, gombák, rovarok
-
gépesítettség
-
táblák fizikai bejárása
-
a legfontosabb problémák, célok meghatározása.
A felmérés része az adott táblák megismerése: munkagödört ásunk, ülepítéses tesztet végzünk, illetve mikrobiológia vizsgálatot is végzünk. Szolgáltatásunk alapja annak megértése, hogy milyen mikrobiológiai, kémiai, fizikai állapotok uralkodnak a talajunkban.
A felmérés eredményeit teljes titoktartás mellett kezeljük. Mindazonáltal elengedhetetlen az őszinte beszélgetés és a teljes körű információ, annak érdekében, hogy az átállás sikeres legyen.
Javaslattétel
A felmérés alapján írásos javaslatot teszünk vetésforgónként a következő tartalommal:
-
takarónövény magkeverék a vetésforgóba az utóveteményre optimalizálva. Továbbá a takarónövény vetési ideje, szükséges talajmunka, a terminálás módja és ideje;
-
Mikrobiológiai pótlás, komposzt tea kijuttatási terv;
-
Tápanyag pótlás: műtrágya használat, szerves trágya kezelés és kijuttatás, mikrobiológia célzott etetése;
-
Gyomkezelés biológiai és mechanikai rendszere;
-
Növényvédelem biológiai alapokon;
-
Tételes talajművelési terv: alapművelés, magágykészítés, tarlókezelés, sorközművelés;
-
Gépesítési tanácsok.
A javaslattétel mellé árajánlatot is teszünk, melyek alapján a gazda dönthet az együttműködésről.
Együttműködés
Az együttműködés kezdetén tartunk egy ismétlő félnapos beszélgetést, azért, hogy teljesen egy nyelvet beszéljünk, minden részlet kitisztázódjon. Erre rendszerint nagy szükség van, mert a gazdák többsége csak a vegyszeres és gépekre alapozott gazdálkodást ismeri jól.
Ezután jellemzően 3-4 alkalommal vagyunk ott személyesen a gazdaságban egy adott tenyészidő alatt. A telefonos rendelkezésre állás folyamatos.
Leszállítjuk a megvalósításhoz szükséges anyagokat, gépeket, berendezéseket. Sokszor a fizikai megvalósításnál is ott vagyunk. Pl. betanítjuk a szakmunkásokat a komposztálásra vagy komposzt tea készítésére, az istállókezelés módjára, a meglévő talajművelő gépek helyes beállításában is részt veszünk. Leszállítjuk a takarónövény keveréket.
Egy év alatt szinte minden megtörténik a gazdaságban, ami szokott, így az együtműködések tipikusan 1 évesek. Amennyiben azonban szükséges, természetesen tovább folytatódik a közös munka.